شنبه , دی ۲۹ ۱۳۹۷

نوع آهن موجود در فرآورده های دارویی

در بدن، آهن به صورت یون و در ترکیب با پروتئین ‌ها است. بنابراین کم خونی ناشی از فقر آهن، کم خونی ناشی از فقر “یونِ آهن” می باشد و به علت فقر “مولکول آهن” نیست. لازم به ذکر است که شکل مولکولی آهن برای سلول‌ های بدن به شدت سمّی و خطرناک است.

بنا بر مقاله ای که در سال ۱۹۹۳ میلادی در کتابی به نام medicine  natural توسط محققی به نام جری لی هوور (Jerry Lee Hoover) در آمریکا به چاپ رسیده است؛ “آهن مولکولی”، ویتامین های A ، C و E را از بین می‌برد و بر روی عملکرد کبد اختلال ایجاد می‌کند.

آقای هانس (Hans) در مٶسسه تحقیقات تغذیه کلن آلمان، بر اساس مطالعات انجام شده بر روی هزار نفر از مراجعین طی ۴۱ روز به این نتیجه رسید که آهن، “جذب ملکولی” ندارد. یعنی افراد به محض اینکه شربت آهن را کنار می‌گذارند، کمبود آهن آنها بر می گردد.

بر اساس مقاله منتشر شده از سوی کالج قلب و ریه اَمپریال لندن در سال ۲۰۱۶ میلادی؛ مولکول آهن و شربت ‌های حاوی مولکول آهن طی ۱۰ دقیقه موجب تخریب DNA می‌ گردد.

Reference: Low Dose Iron Treatments Induce a DNA Damage Response in Human Endothelial Cells within Minutes

PLOS ONE, 2016; 11 (2): e0147990 DOI: 10.1371/journal.pone.0147990

تمامی فرآورده های دنیا همچون شربت، قطره، قرص و کپسول ژله ای بر پایه مولکول ساخته می شوند که عوارض این آهن مولکولی شامل: اسهال، یبوست، تهوع، استفراغ، اختلال در عملکرد کبد، ازبین بردن ویتامین های A ، C و E ، سیاه شدن دندان کودکان، ناراحتی معدی و …… می باشد.

در بحث عوارض های آهن مولکولی ، دلیل ایجاد این عوارض مربوط به تولید رادیکال های آزاد است.

نمک های آهن، ماده اصلی استفاده شده در مکمل های آهن است و کاربرد آنها “توانایی تفکیک در آب” می باشد. اثبات شده است که این فرم های محلول آهن، در بدن مشکلاتی ایجاد می کند و با چربی ها برای تولید رادیکال های آزاد واکنش می دهند که می تواند موجب آسیب به سلول در سراسر بدن شود. این نمک ها شامل:

Ferrous citrate , Ferrous fumarate , Ferrous gluconate , Ferrous glycine sulfate , Ferrous sulfate , ……..

برای اطلاعات بیشتر در مورد داروی حاوی آهن یونی، به سایت http://www.ferotonic.com/ مراجعه فرمایید.

نکته درسی بعدی

تفاوت مولکول با ترکیب

ترکیب، نوعی از مولکول است. همه مولکول ها ترکیب نیستند. مولکول؛ از ۲ یا تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید